reklama
reklama

Pożegnano absolwentów ZSO w Gostyniu. „Trzeba opuścić przetarty szlak i poszukać nowej drogi”

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Agata Fajczyk

Pożegnano absolwentów ZSO w Gostyniu. „Trzeba opuścić przetarty szlak i poszukać nowej drogi” - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
126
zdjęć

foto Agata Fajczyk

Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości - Kończy się prosta droga, którą wspólnie wędrowaliście, pokonując drobne przeszkody i życzliwie pomagając tym, którzy od czasu do czasu się potykali - usłyszeli uczniowie klas IV Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu, podczas uroczystego zakończenia roku szkolnego 2023/2024. Abiturienci otrzymali świadectwa, a rodzice wzorowych i pilnych uczniów - listy gratulacyjne. 
reklama

26 kwietnia 2024 r. w auli gostyńskiego liceum zorganizowano uroczyste pożegnanie 80 abiturientów Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Ziemi Gostynskiej w Gostyniu. W obecności wychowawców, nauczycieli, starosty gostyńskiego Roberta Marcinkowskiego, a także rodziców, uczniów klas czwartych pożegnali dyrektor Mikołaj Kulczak oraz koleżanki i koledzy z młodszych klas.

- Wasza podróż wciąż trwa, właśnie dobiega kresu jej kolejny etap - nauka w naszym liceum. Początek nie był łatwy - obce twarze, nowe obowiązki i ten niepokój: czy dam radę? Czy na pewno dotrzymam innym kroku? A jacy będą współtowarzysze szkolnej wędrówki? - usłyszeli zebrani w auli przyszli maturzyści z gostyńskiego „ogólniaka”.

Przypomniano im, jak - widząc serdeczny uśmiech nowego wychowawcy, po otrzymaniu pierwszej dobrej oceny i pomocy od życzliwych kolegów - stopniowo nabierali wiary w siebie i przekonania, że kroczą właściwą drogą. 

Jan Paweł II: "Czasem nie zaszkodzi, jak się nad sobą zamyślisz"

Koleżanki, prowadzące uroczystość zwróciły się do abiturientów, którzy kończąc szkołę ponadpodstawową, opuszczają „przetarty szlak” i rozpoczną poszukiwania nowej drogi życiowej, przypominając słowa wielkiego Polaka Jana Pawła II, który powiedział młodym: "Czasem nie zaszkodzi, jak się nad sobą zamyślisz. To będzie lepsze niż gdybyś miał lekkomyślnie przeżywać swoją młodość i gubić wielki skarb, wielki niepowtarzalny skarb, który w sobie nosisz, którym jesteś Ty sam - każdy, każda”. 

- Pamiętajcie o tych słowach, wybierając dalszą drogę i strzeżcie niepowtarzalnego skarbu swej młodości - apelowały do uczniów, opuszczających mury szkolne.

Nowy dyrektor pożegnał tegorocznych absolwentów LO w Gostyniu

Tegoroczni abiturienci cztery lata temu rozpoczynali naukę w gostyńskim liceum, kiedy dyrektorem placówki była Danuta Niedźwiedzińska, natomiast w trakcie mijającego roku szkolnego 2023/2024 nastąpiła zmiana na tym stanowisku. Uczniów klas czwartych, kończących edukację w ZSO pożegnał nowy dyrektor - Mikołaj Kulczak. Podziękował opuszczającym szkołę czwartoklasistom za reprezentowanie szkolnej społeczności w konkursach i olimpiadach, w zawodach szkolnych, a także za podejmowanie różnych akcji charytatywnych, uświetnianie szkolnych uroczystości i zaangażowanie w życie szkoły, po prostu za obecność. 

- Chciałbym wam pogratulować. Przebyliście długą drogę pełną wyzwań. Przeżyliście wiele chwil radości, ale także musieliście zmierzyć się z wieloma trudnymi sytuacjami, przez te 4 lata zdobyliście nie tylko wiedzę, ale również umiejętności i doświadczenie, które będą wam towarzyszyć przez całe życie. Wasza determinacja, zaangażowanie i wytrwałość przyniosły efekty. Dzisiaj stoicie na progu dorosłości, gotowi na nowe wyzwania  - zwrócił się do uczniów, zebranych po raz ostatni wspólnie z wychowawcami, pozostałymi nauczycielami i dyrekcją w szkolnej auli. - Jesteście kolejnym rocznikiem, który tworzy tak bogatą, już blisko stuletnią historię gostyńskiego liceum - powiedział Mikołaj Kulczak, życząc abiturientom, by wyniki matury przyniosły im satysfakcję oraz otworzyły drogę na wybrane uczelnie.

Starosta Marcinkowski apeluje do młodych, by wrócili do powiatu gostyńskiego

Za mównicą stanął też starosta gostyński Robert Marcinkowski, który zwrócił się do młodzieży słowami piosenki zespołu Elektryczne Gitary:

„To już jest koniec, nie ma już nic,
Jesteśmy wolni, możemy iść
To już jest koniec, możemy iść”

- Ale przecież (...) każdy koniec oznacza początek. (...) To dopiero koniec początku waszego pięknego, mam nadzieję, owocnego życia. Dzisiaj wszyscy możecie być dumni, bo stajecie się absolwentami gostyńskiego liceum. Możecie być dumni ze swoich osiągnięć. (...) Ten koniec początku waszej ważnej edukacji jest powodem, który powinien nastrajać was optymistycznie - powiedział włodarz powiatu, zwracając uwagę młodych absolwentów na zaangażowanie, poświęcenie i pracę nauczycieli, a także rodziców. 

Poprosił również abiturientów, żeby po studiach wrócili do powiatu gostyńskiego. 

- Życzę wam, żebyście kontynuowali swoją edukację, albo pracę zawodową. Żebyście potrafili odnaleźć swoją drogę. A jeśli wyjedziecie na studia, to żebyście znaleźli drogę do powiatu gostyńskiego, bo my w was wierzymy i potrzebujemy młodych, zdolnych, aktywnych ludzi - takich, jacy właśnie dzisiaj stają przede mną, kończąc tę piękną szkołę - powiedział Robert Marcinkowski.

Podziękowanie za pracę w szkolnym radiowęźle

Po wystąpieniach gości, mikrofon przejęli przedstawiciele samorządu uczniowskiego gostyńskiego „ogólniaka”, by podziękować w imieniu wszystkich uczniów Roksanie Nowak, Oldze Prokop, Oldze Kramarczyk, Gabrieli Woźniak oraz Marii Kaczmarek za poświęcenie cennego przedmaturalnego czasu na pracę w radiowęźle szkolnym. Jak zauważono, to dzięki nim każda przerwa miała swoją muzyczną historię, a listy przebojów odpowiadały potrzebom młodej, ale wymagającej społeczności szkolnej.  

Reprezentujący czwartoklasistów przypomnieli z kolei, że tegoroczni absolwenci ZSO w Gostyniu są „rocznikiem”, który rozpoczął naukę w czasie pandemii - przez pierwszy rok nauki nie było im dane dobrze się poznać i zawrzeć pierwszych przyjaźni, gdyż uczyli się zdalnie.

- Początkowo cieszyliśmy się z tego, ale z czasem brak kontaktu z rówieśnikami zaczął nam doskwierać. Później, po powrocie do szkoły, okazało się, że u naszych wschodnich sąsiadów wybuchła wojna. Jako uczniowie tej szkoły aktywnie włączyliśmy się w pomoc naszym koleżankom i kolegom pochodzącym z Ukrainy, przyjęliśmy ich w murach naszej szkoły serdecznie i z troską pomagaliśmy zmierzyć się z barierą językową - wspominali tegoroczni abiturienci "ogólniaka".

Wzruszające były podziękowania przekazywane wraz z bukietami kwiatów wychowawcom, nauczycielom oraz wszystkim, którzy przyczynili się do rozwoju uczniów klas czwartych, uszlachetniania ich charakterów, którzy dbali o bezpieczeństwo, prowadzili przez tajniki wiedzy. Opuszczający szkołę czwartoklasiści byli wdzięczni za zrozumienie, za słowa otuchy, usmiech, a także za wsparcie oraz pomoc która niejednokrotnie pomagała uczniom wyjść z podniesioną głową z trudnej sytuacji.

Dyrektor Kulczak zwrócił się również do rodziców tegorocznych abiturientów, dziękując za wspieranie pedagogów w trudnej pracy edukacyjnej, a radzie rodziców za pomoc w realizacji działań dydaktyczno-wychowawczych. Wyrazami wdzięczności były między innymi listy gratulacyjne - w uznaniu za wzorowe wychowanie dzieci, które sumiennie wypełniały obowiązki szkolne. 

Zanim licealna młodzież, po tym, jak po czterech latach wytężonej pracy dotarła do upragnionej mety, odebrała świadectwa ukończenia klas czwartych, każdą klasę obecnym na uroczystości przedstawiono w krótkim spocie filmowym - przygotowanym z humorem, przy zaangażowaniu nauczycieli i wychowawców. Być może niektórzy odkryli talent aktorski. Podczas oglądania było mnóstwo śmiechu, jednak przy odbieraniu świadectw z rąk wychowawców, niektórym zaszkliły się oczy.

 

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama