› Społeczeństwo
13:28 / 09.10.2019

Cyberprzestępcy rzucili się na serwery cukrowni. Zakład nie jest sparaliżowany

Cyberprzestępcy rzucili się na serwery cukrowni. Zakład nie jest sparaliżowany

fot. arch. gostynska.pl/A. Fajczyk

Był atak hakerski na środowisko IT koncernu Pfeifer & Langen Polska S.A. Cyberprzestępcy ujawnili się w środę tydzień temu, wysyłając szkodliwe oprogramowanie szyfrujące. Nie żądano jednak wielomilionowego okupu, jak głosiły plotki, które rozeszły się po Gostyniu i okolicy.

- Nasze środowisko IT (systemy informatyczne) spółki Pfeifer & Langen Polska stało się celem ataku hakerskiego, ale spółki cukrownicze nieprzerwanie prowadziły i prowadzą działalność na wszystkich obszarach - informuje Sylwia Stępniewska, kierownik działu prawnego w Pfeifer & Langen Polska S.A. w Poznaniu.

Kto w Gostyniu bestialsko morduje koty? A może to choroba? - CZYTAJ TUTAJ

Uspokaja i weryfikuje wieści, jakie docierały do redakcji gostynska.pl, mówiące o tym że „systemy informatyczne gostyńskiej cukrowni stoją i firma jest bezradna”. Podobnie jak dyrektor gostyńskiej cukrowni potwierdza, że zakład miał przejściowe problemy informatyczne. Komputery przestały działać, ale tylko częściowo. Firma nie jest jednak w żaden sposób sparaliżowana - Nie ma zagrożeń w zakresie realizacji płatności - pensje pracownikom zostały w terminie zapłacone - mówi Sylwia Stępniewska.

O zamieszaniu w Spółdzielni Mleczarskiej w Gostyniu - TUTAJ

Przekonuje, że nie powinni czuć się zaniepokojeni plantatorzy, biorący udział w kampanii buraczanej. - Nic mi nie wiadomo o zagrożeniu płatności w związku z kampanią buraczaną. Nie możemy sobie na to pozwolić. Gdyby miały być jakiekolwiek problemy, one nie dotkną naszych kontrahentów, w tym plantatorów. Systemy finansowe są bezpieczne - zapewnia Sylwia Stępniewska. - Takie ataki kierowane są przez osoby, międzynarodowe gangi. Jest to skomplikowana sprawa. Atak przebiega kilkuetapowo i ujawnił się w pewnym obszarze. W tym przypadku celem były serwery naszej spółki, umieszczone w określonym miejscu. Dotknęły nas utrudnienia. Trudno mówić tutaj o cukrowniach, serwery są w określonym miejscu. Jednak wszystkie procedury, które są z tym związane - prawne i organizacyjne, realizujemy na bieżąco - dodaje.

Zapewnia, że cukrownia gostyńska, podobnie jak pozostałe, nie mają z tym żadnych problemów. Wszystkie nieprzerwanie pracują, sprzedaż cukru się odbywa, dostawy są realizowane. - To wewnętrzne, administracyjne problemy. Są na przykład osoby, które akurat nie mogą korzystać z komputera - dodaje kierownik działu prawnego w Pfeifer & Langen Polska S.A. w Poznaniu.

Cyberprzestępcy czy hakerzy, którzy zaatakowali serwery spółki Pfeifer & Langen Polska S.A., do której należy gostyńska cukrownia, posługiwali się złośliwym oprogramowaniem szyfrującym Ryuk. Przejawiało się to tym, że na niektórych komputerach zostały zaszyfrowane dane, dostęp do poczty internetowej.

- Jedyny problem, który nas dotyczy to problem komunikacji mailowej Uczulamy naszych kontrahentów i informujemy, aby uważali przy odbieraniu wiadomości ze skrzynki mailowej - zawierającej podejrzane załączniki. W taki sposób ten wirus może się przemieszczać - mówi kierownik działu prawnego w Pfeifer & Langen Polska S.A. w Poznaniu.
 

Nie potwierdza jednak informacji o żądaniach wielomilionowego okupu ze strony cyberprzestępców. Mieli zażądać "takiej kwoty, której jeszcze nigdy nie było", jak mówili nasi informatorzy. - Nie było żadnego wielomilionowego żądania okupu - mówi Sylwia Stępniewska, przytakuje jej w mediach również Jacek Pietrowiak, dyrektor gostyńskiej cukrowni.

3
0
oceń tekst 3 głosów 100%