› Społeczeństwo
10:38 / 26.09.2019

Doczekali się. Teraz mają maszyny w wiosce

Doczekali się. Teraz mają maszyny w wiosce

fot. A. Fajczyk

Trwa przebudowa drogi Poraj - Czachorowo. Prace od ponad tygodnia prowadzi firma Drog-Bud. Droga jest częściowo zablokowana. Odcinek od Sikorzyna do sklepu w Czachorowie jest całkowicie zamknięty dla ruchu pojazdów na czas remontu. Pozostała część, aby nie blokować mieszkańcom dojazdu do posesji czy pracy, będzie przebudowywana „przy ruchu”. Prace - zgodnie z umową - mają trwać do końca listopada. Zadanie będzie kosztować  2 020 621 zł.

Mieszkańcy Czachorowa i dalej Sikorzyna i okolicznych wiosek czekali na realizację tej inwestycji od lat. Droga przez Czachorowo ma tragiczną nawierzchnię, która wygląda jak sito. Mieszkańcy nie chcieli już jeździć po dziurach. O remont szosy bardzo zabiegał sołtys wioski Tomasz Skibicki, jeszcze kiedy był radnym gminnym. Zawsze otrzymywał odpowiedź, że najpierw na drodze powiatowej ma powstać kanalizacja. Gmina wybudowała tam kanalizację sanitarną kilka lat temu, a mimo to za przebudowę szosy nikt się nie zabierał. Później ze strony samorządu powiatowego pojawił się pomysł Partnerstwa Publiczno-Prywatnego - na zasadzie przedsiębiorca bierze kredyty, wykonuje inwestycję, a spłatę przerzuca później na samorządy. Samorządowcy z gminy Gostyń początkowo byli przychylni pomysłowi, później do sprawy podchodzili sceptycznie, bo wybrano najdroższy wariant remontu. Radni miejscy w 2017 r. uznali, że chcą przejąć drogę powiatową wraz z przygotowaną dokumentacją. Trzeba było uzupełnić ją o kosztorysy. Wniosek o dofinansowanie ze środków zewnętrznych – z dawnej „schetynówki” składano w 2018 r., z realizacją w 2019 r.

W lipcu można było ogłosić przetarg i wybrać wykonawcę zadania. W połowie września ruszyła przebudowa drogi, współfinansowana przez samorząd gminny i powiatowy. Dodatkowo na inwestycję udało się pozyskać dotację z Funduszu Dróg Samorządowych. Przebudowywany będzie odcinek o długości blisko 2 km od pierwszych zabudowań w Czachorowie (od fragmentu, gdzie zakończono poprzednią przebudowę) aż do wyremontowanego odcinka w kierunku Sikorzyna. - Prowadzone obecnie prace związane są z poszerzeniem odcinka drogi za Czachorowem w kierunku Sikorzyna. Trwa również układanie kanalizacji deszczowej na terenie wsi. Na czas remontu zamknięty jest fragment drogi z Czachorowa do Sikorzyna. Wszystko po to, aby firma jak najszybciej mogła wykonać te prace - informuje Mariusz Konieczny, naczelnik wydziału inwestycji w gostyńskim magistracie. Są wprowadzone też objazdy. - Z kolei w samej miejscowości prace mają być wykonywane przy ruchu otwartym, jednak mieszkańcy muszą liczyć się z utrudnieniami w ruchu - dodaje naczelnik Konieczny. Uważa, że takie rozwiązanie jest dobre jeszcze pod innym względem. Droga przez Czachorowo jest skrótem dla osób pracujących na strefie przemysłowej. Zamknięcie drogi mogłoby wprowadzić większe natężenie ruchu na ul. Wrocławskiej - wyjaśnia Mariusz Konieczny.

 

Dlaczego mieszkańcy ul. Poznańskiej w Gostyniu chcą blokowac drogę? TUTAJ

1
0
oceń tekst 1 głosów 100%