› Społeczeństwo
15:28 / 12.10.2016

Ktoś musiał „iść na pierwszy ogień”. Podatek śmieciowy drastycznie w górę

Ktoś musiał „iść na pierwszy ogień”. Podatek śmieciowy drastycznie w górę

fot. fotolia. com - eyetronic

Marek Rożek, burmistrz Borku Wlkp., na ostatniej sesji rady miejskiej powiedział:

My po podwyżce mówimy o 10 zł za śmieci segregowane na osobę. A pozostałe gminy mają 9 zł za odbiór odpadów segregowanych jeszcze przed poniesieniem stawki. Wzrost stawek za śmieci tam też jest nieunikniony.

To prawda. W powiecie gostyńskim, w 2017 roku, wzrosną stawki za zagospodarowanie odpadów komunalnych. W każdej gminie.

Gospodarką odpadami zbieranymi w gminie Borek (podobnie, jak w gminie Piaski) zajmuje się ZGO Jarocin. Ale wysokość stawki za odbiór śmieci ustala rada miejska. Borecki samorząd zakończył już prace w tej kwestii. - Ktoś musiał iść „na pierwszy ogień”. Pozostałe gminy czekają, który samorząd się odważy, kto przetrze te ścieżki - mówił burmistrz Rożek. Radni na ostatnim posiedzeniu, 6 października podjęli odpowiednią uchwałę i podnieśli kwotę „podatku śmieciowego”.  Mieszkańcy gminy Borek Wlkp. od stycznia 2017 roku zapłacą za odbiór odpadów więcej średnio o 3 zł. Za zagospodarowanie odpadów zmieszanych społeczność od nowego roku będzie płacić 20 zł miesięcznie na osobę. To spora podwyżka – obecnie „podatek śmieciowy” dla mieszkańc.ow, ktorzy nie segregują śmieci w Borku wynosi 15 zł.

Skąd decyzja o tak wysokiej stawce? Czy społeczność umie segregować śmieci? Jak pozostałe gminy zamierzaja rozwiazać ten problem?

Przeczytaj w bieżącym numerze „Życia Gostynia”

3
1
oceń tekst 4 głosów 75%