Lalki z różnych kontynentów i krajów świata

Opublikowano:
Autor:

Lalki z różnych kontynentów i krajów świata  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura

Do gostyńskiego muzeum można ponownie wejść od 18 maja - z zachowaniem norm bezpieczeństwa. Obowiązują maseczki i rękawiczki. W sali wystaw czasowych przygotowano w czerwcu nową ekspozycję „Lalki świata” ze zbiorów Muzeum Lalek w Pilźnie. Wystawa czynna będzie od poniedziałku 8 czerwca.

Na ekspozycji znajdą się lalki z różnych kontynentów i krajów świata. W większości wypadków lalki są odziane w stroje regionalne, charakterystyczne dla danego kraju lub regionu. Przywykliśmy do tego, że lalka to najczęściej plastik, czasami porcelana z ruchomymi kończynami i zamykanymi oczami. Na wystawie można zobaczyć lalki wykonywane także z innych tworzyw: liście kukurydzy (Węgry), skóra (Tunezja), kości (Chiny), drewno (Niemcy), papier i filc (Włochy), ceramika (Peru), tkanina (Polska, Niemcy).

Niektóre z nich są tak piękne że pełnią oprócz roli dokumentacyjnej również rolę dekoracyjną. Ale ponad wszystko edukują, wzbudzając określony rodzaj emocji, oby jak najwięcej pozytywnych.

Lalka jest przedmiotem tak starym jak ludzkość i pełniła w życiu ludzi różnorakie funkcje. Z zachowanych obiektów wykopaliskowych datowanych na 22000 do 4000 lat przed Chrystusem, wynika, że w tamtych czasach najczęściej kojarzone były z kultem urodzaju i płodności (np. Wenus z Willendorfuw Europie, czy dogu w Japonii). W regionach świata, gdzie wykształciła się kultura monoteistyczna lalki pełniły zasadniczo funkcję ilustracyjną, dokumentacyjną. Natomiast w regionach świata, gdzie panował politeizm „zastosowanie” lalki miało zgoła inny charakter. Poprzez wyobrażenia bogów, duchów, bóstw, demonów, usiłowano nawiązywać z nimi kontakt, by uzyskać ich przychylność lub je wystraszyć, odegnać od człowieka, dzieci, zwierząt, pól uprawnych i siedzib ludzkich.

Najczęściej lalki wyobrażające człowieka wiązały się z dobrem, natomiast lalki chimer, potworów, fantastycznych zwierząt i zdeformowanych sylwetek ludzkich, kojarzone były ze złem i właśnie te wyobrażenia, kogoś, czegoś, tajemniczych bóstw, demonów, utrwalone w formie plastycznej, przestrzennej lub płaskiej w dowolnym tworzywie nazwać można lalką.

Dziś lalki ilustrują literaturę, kłują satyrą lub komentują aktualne wydarzenia w kraju. Prezentowana wystawa skonstruowana ze zbiorów Muzeum Lalek w Pilźnie jest najlepszym przykładem roli lalki w życiu współczesnego człowieka.

Wystawę lalek będzie można zobaczyć w gostyńskim Muzeum do 31 sierpnia 2020 roku.

Placówka jest czynna: w poniedziałki, środy i czwartki od 8.00 do 15.00, we wtorki i piątki od 10.00 do 18.00. Eskpozycje można zwiedzać wyłącznie indywidualnie, a w budynku może przebywać jednocześnie maksymalnie 10 gości. Niedostępny nadal pozostaje Escape Room. W najbliższym czasie nie będą też organizowane wernisaże, prelekcje i spotkania.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE