› Społeczeństwo
14:21 / 08.10.2019

Pokazywali, że nauką może być przyjemnością

Pokazywali, że nauką może być przyjemnością

fot. Fotomontaż - Bogdan Bujak, Maciej Mostowy

W III edycji Rodzinnego Pikniku Naukowo-Historycznego w Piaskach ponownie postawiono na nowinki ze wszystkich dziedzin nauki, które mają sprawić, iż edukacja będzie dla uczniów bardziej przyjemnością, niż przymusem. Tematyka imprezy zorganizowanej przez Fundację Fabryka Pomysłów "kręciła się" wokół Ziemi i jej żywiołów.

W sobotę, 5 października przez trzy godziny w szkolnych salach piaskowskiej podstawówki i przed nią odwiedzający mogli zobaczyć multum ciekawych rozwiązań technologicznych. Od pokazu możliwości strażaków w symulacji wypadku, prezentację firmy Mondi - co zrobić z papieru, pokazu modeli latających, odnawialnych źródeł energii czy wystawy skamielin piaskowianina Tomasza Piecucha, po zabawy związane z działaniami ekologicznymi, recyklingowymi.

Niesłabnącym zainteresowaniem młodych ludzi cieszyły się ozoboty oraz Lego Mindstorms.

– Zajmujemy się budowaniem i programowaniem robotów. Prowadzimy zajęcia w szkołach podstawowych w całym powiecie. Dzieci budują z instrukcji. Odbywa się to krok po kroku w parach, później mają zadanie do wykonania i muszą tego robota tak zaprogramować, żeby je słuchał. Jest też tak zwany freestyle, gdzie dzieciaki mają wolną rękę i budują, co chcą – tłumaczy Tomasz Grobelny z firmy TwojRobot.pl.

W ten deseń odbywały się także zajęcia pokazujące możliwości drukarki 3D.

– Praktycznie można ją wykorzystać do stworzenia wszystkiego. Tak naprawdę ograniczeniem w tym względzie jest tylko nasza wyobraźnia – mówi Karolina Antkowiak z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Pogorzeli.

Od produkcji przedmiotów codziennego użytki, jak nóż czy grzebień, do skomplikowanych konstrukcji hobbystycznych, po prototypowanie organów.

– Ale ogólnie chodzi o to, żeby pokazać ludziom, że to nie jest nic trudnego, fajne i użyteczne – podaje K. Antkowiak.

Także w trakcie pikniku bluesmeni Marcin Nowak i Chuck Frazier zaprezentowali kilka swoich kompozycji, a Nadleśnictwo Piaski rozdawało dorodne dęby do posadzenia w ogródku.

Natomiast wolontariusze prowadzili akcję „Serce za książkę”, z której dochód pójdzie na rzecz Julki Mikołajczak.

 

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%

Zdjęcia ilość zdjęć 38