› Społeczeństwo
09:24 / 21.09.2019

Ten szumny projekt nie będzie realizowany

Ten szumny projekt nie będzie realizowany

fot. A. Fajczyk

„Zielona rewolucja w Gostyniu” - szumny projekt, który jednak nie będzie realizowany. Przynajmniej w 2019 roku. - Wystąpiliśmy o dofinansowanie zewnętrzne, jednak go nie otrzymamy. W związku z tym nie będziemy tej rewolucji w ten sposób realizować? - pytał radny Andrzej Rogala, do którego dotarły już negatywne informacje.

R E K L A M AŁukpol Trans MSRT

Było to podczas posiedzenia komisji edukacji gostyńskiej rady miejskiej. Gmina przygotowała wniosek o unijne dofinansowanie projektu pn. „Zielona rewolucja w Gostyniu”. Został on złożony do Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Po ogłoszeniu pierwszej listy projektów, które zakwalifikowały się do dotacji, okazało się, że nie ma na niej gostyńskiej gminy. Okazało się, że zabrało kilku punktów. Gostyński samorząd odwoływał się, ale dofinansowania nie udało się uzyskać. A chodziło o niebagatelną kwotę.

Całkowity koszt projektu wynosił 3 097 738 zł, z czego dofinansowanie stanowiło 85%, czyli 2 633 077 zł. Wkład własny gminy miał pochodzić z budżetu i wynosił 464 660 zł. Projekt przewidywał poprawę jakości środowiska miejskiego. Chodziło o zagospodarowanie terenów zielonych z nasadzeniami drzew i innych roślin wraz z infrastrukturą na obszarze Gostynia. Łączna powierzchnia zagospodarowanych w ramach projektu terenów zielonych miała obejmować 4,5 ha. Działania obejmowały 6 obszarów. Do nich należało przede wszystkim osiedle Głogówko i Pożegowo.

Czy w mieście powstanie nowy park? Zobacz, jaki pomysł mają radni z Forum Demokratycznego KLIK

Na Głogówku przy ul. Czereśniowa zaplanowano utworzenie promenady spacerowej. Po dawnym składowisku odpadów (na zapleczu ul. Nad Kanią) zaplanowano utworzenie zielonych tarasów w Gostyniu). Przy ul. Morelowej i Agrestowej planowano utworzyć Bio-Park, czyli teren przyjazny owadom. Na osiedlu Gawrony, przy blokach miał pojawić się nowy skwer osiedlowy. Poza tym zaplanowano modernizację parku miejskiego przy ul. Strzeleckiej, a na placu przy ul. Słowackiego w Gostyniu rozbudowę zieleni i utworzenie zielonego Ogrodu Jordanowskiego. Realizacja projektu zaplanowana została w etapach, na lata 2018 - 2021. Radny Andrzej Rogala dalej dociekał, czy gmina będzie robiła coś we własnym zakresie w kwestii zieleni, mimo że nie otrzymała środków z zewnątrz.

Sekretarz gminy Renata Ignasiak odpowiedziała, że co roku jest uzupełniania zieleń w mieście. - Ale chodzi o park przy ul. Strzeleckiej - wyjaśniał radny. Na posiedzeniu komisji nie uzyskał odpowiedzi. My ustaliliśmy, że jeśli w przyszłym roku będzie kolejne rozdanie i możliwości finansowe pozwolą, to gmina Gostyń będzie się starała o środki unijne na realizację projektu.

- To była kompleksowa koncepcja na naprawę i odbudowanie najważniejszych terenów zielonych w mieście. Niektóre są bardziej zagospodarowane, inne mniej. A na niektórych trzeba coś zmienić. Nie odpuścimy - obiecują urzędnicy.

Tymczasem jednak pieniądze zabukowane w gminnym budżecie, jako wkład własny do projektu, zostały „uwolnione” i przeznaczone na inne działania.

0
0
oceń tekst 0 głosów 0%