To jest dyskryminacja wiejskich dzieci

Opublikowano:
Autor:

To jest dyskryminacja wiejskich dzieci - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura

O „ograniczeniu swobód” mówi jeden z rodziców, który czuje się oburzony faktem, że jego dziecku nie udało się dostać do wybranej przez niego szkoły ponadpodstawowej.

- Tydzień przez rozpoczęciem roku szkolnego okazało się, że szkoła zawodowa go nie przyjmie chociaż jest mieszkańcem gminy Krobia. Zaproponowano mu, że może sobie dojeżdżać do Grabonoga lub do Miejskiej Górki, bo może tam będzie miał bliżej. Szkoła się tłumaczy, że to powiat im narzucił limit. Ja się chciałem dowiedzieć, jak to jest, że wszyscy głoszą, że dzieci jest coraz mniej, a żeby dostać się do szkoły zawodowej to się jakieś komplikacje się robi. Syn zdał egzaminy i chciał się wyuczyć zawodu - tłumaczy zmartwiony rodzic, którego dziecko złożyło papiery do Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Krobi. 

Propozycja skorzystania z oferty edukacyjnej m.in. Zespołu Szkół Rolniczych w Grabonogu, którą usłyszał rodzic, wiązała się ze stworzeniem tam dodatkowego oddziału klasy pierwszej szkoły branżowej I stopnia. Osobę zgłaszająca sprawę takie rozwiązanie nie usatysfakcjonowało, głównie z jednego powodu.

- Ja mam do Krobi 10 kilometrów, i teraz mam jeszcze dojeżdżać do Grabonogu, albo jeszcze lepiej do Miejskiej Górki? Jeszcze może bym to zrozumiał, ale jak to jest, że dzieci z innych gmin, które mają bliżej do Grabonogu przyjeżdżają do szkoły do Krobi, a miejscowi nie mają miejsca w Krobi i będą musieli dojeżdżać do Grabonogu? - zastanawia się zgłaszający i zadaje kluczowe pytanie: czy powiat zapewni jego synowi dojazd do szkoły w Grabonogu?

Bo „jest często tak, że żaden autobus nie chodzi po wioskach”, a jego syn miał „już dogadane ze starszym rocznikiem”, że będzie dojeżdżał sobie razem z kolegami i koleżankami do ZSOiZ w Krobi. Poza tym tutaj udało się nastolatkowi załatwić praktykę zawodową.

Do szkół branżowych I stopnia w Krobi i Gostyniu nie zostało zakwalifikowanych 26 kandydatów (w tym 10 z Krobi). Na pytanie, w jaki sposób wytypowano osoby, które nie dostały się do „zawodówek” otrzymaliśmy odpowiedź, że „przyczyny tej sytuacji należy upatrywać w”: braku złożenia odpowiednich dokumentów, wybraniu tylko jednego typu szkoły i jednej preferencji (kandydaci, którzy uzyskali więcej punktów znaleźli się na liście przyjętych), określonej liczbie uczniów klas pierwszych, którzy przystępowali do egzaminów poprawkowych (dla których trzeba było zarezerwować miejsce) oraz możliwości przyjęcia określonej liczby oddziałów (ze względu na podwójne oddziały z poprzednich lat).

Ostatecznie z możliwości uczęszczania do oddziału w ZSR w Grabonogu skorzystało 18 osób.

- Jeżeli chodzi o połączenie autobusowe do Grabonoga to w tej chwili trwa w szkole pozyskiwanie informacji, ilu uczniów będzie korzystać z transportu publicznego - mówi wicestarosta gostyński Janusz Sikora.

Niestety rok szkolny się zaczął i mieszkaniec gminy Krobia nie mógł czekać, więc posłał syna do szkoły w Miejskiej Górce. Tłumaczy, że związane to było z dodatkowymi kosztami m.in. za badania lekarskie. No i pozostał niesmak spowodowany całą sytuacją.

- Można zrobić szkołę, gdzie się tylko wymyśli i dojeżdżajcie sobie. Ale mój syn jest małoletni, nie ma uprawnień na samochody, a połączeń autobusowych nie ma żadnych - i jak to wszystko pogodzić? Rodzice pracują i co? Któryś będzie się musiał zwolnić z pracy albo innej pracy szukać, żeby dziecko można było dowozić i odbierać? To jest trochę nie fair w stosunku do dzieci z miejscowości oddalonych od gmin, gdzie te szkoły się znajdują. On ma praktykę w Krobi załatwioną, a teraz się okazuje, że będzie musiał chodzić do Miejskiej Górki, bo do Grabonogu mamy jeszcze dalej. W Miejskiej Górce nie ma problemu z przyjęciem, tutaj zaś jakieś ograniczenia są, a wszyscy mają jedno wytłumaczenie: koronawirus, koronawirus. To ja się pytam, że jeżeli tak się obawiają tego koronawirusa: to kto pozwolił, żeby klasa była 32-osobowa? Będą zachowane odstępy i tak dalej? - podsumowuje ojciec. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE